ZVEZA
SLOVENIJE

nedelja, 22. september 2024, ob 17.30 uri

V Pragi najuspešnejša Jenny Buckley, v polfinalu tudi Debevec in Peharc

Na predzadnji tekmi svetovnega pokala 2024 v balvanskem plezanju v Pragi je slovensko reprezentanco najuspešneje zastopala Jenny Buckley, ki se je uvrstila na deveto mesto. V polfinalu sta nastopila tudi Katja Debevec in Anže Peharc. Žal pa Slovenija na Češkem ni imela finalistov.
Slovenska reprezentanca v športnem plezanju na predzadnji tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju, ki je potekala od 20. do 22. septembra v Pragi, žal ni imela predstavnikov v finalu. Najboljša Slovenka je bila 17-letna Jennifer Buckley, ki se je uvrstila na deveto mesto, v polfinalu pa sta nastopila tudi Katja Debevec in Anže Peharc

Jenny Buckley, ki je letos na Kitajskem postala mladinska svetovna prvakinja v težavnosti in balvanih v kategoriji do 18 let, je v petkovih kvalifikacijah premagala vseh pet balvanskih izzivov, tri od teh v prvem poskusu, in se uvrstila na tretje mesto. Nedeljski polfinale je prinesel nove izzive, ki so bili pretrd oreh za mlado slovensko plezalko. Obetavna športna plezalka je v treh poskusih rešila prvi polfinalni problem, v naslednjih dveh je dosegla cono, četrti pa je ostal nerešen. "Trenutno sem kar razočarana. Očitno si s takšnim plezanjem ne zaslužim v finale. Zelo mi je žal, ker sem si želela plezati v finalu, a očitno ni bilo dovolj," je bila razočarana najstnica, hči Slovenke in Irca, ki živi v Švici, trenira v Italiji in tekmuje za Slovenijo. Finalna norma ni bila postavljena zelo visoko. Že en preplezan vrh je bil dovolj, o finalu pa so odločale podrobnosti, kot je število poskusov. Slovenko so od finala ločili štirje poskusi.

sp_praga_jenny_buckley_foto_dmitris_tosidis
Na tekmi svetovnega pokala v balvanskem plezanju Praga 2024 je slovensko reprezentanco najuspešneje zastopala Jenny Buckley, ki se je uvrstila na 9. mesto. (foto Dmitris Tosidis)

Katja Debevec, ki je bila peta po kvalifikacijah, je tekmovanje končala na 18. mestu od 20 polfinalistk, na svojem računu je imela osvojeni coni na prvem in drugem balvanu. "Moram reči, da je bila kar težka runda. Predvsem sem jezna za prvi balvan, saj mi načeloma majhni oprijemi kar ležijo. Ne vem, če sem se tistega križnega giba narobe lotila, naprej pa se mi tudi kar ni sestavilo. Sem razočarana, ampak je treba narediti analizo in dvigniti glavo za naprej," je dejala 29-letna Ljubljančanka. Tretja Slovenka Lucija Tarkuš je v kvalifikacijah končala na 23. mestu. Najuspešnejša šesterica deklet se bo v finalu pomerila danes ob 18.30.

Že v soboto, 21. septembra, je Anže Peharc balvansko preizkušnjo SP v Pragi sklenil na 15. mestu in s tem za dve mesti izboljšal uvrstitev iz petkovih kvalifikacij. Peharcu balvanske polfinalne postavitve niso bile pisane na kožo, do vrha je zmogel le na prvem balvanu, drugi je bil prezahteven, v tretjem in četrtem je osvojil vmesni cilj - cono, a se mu je vrh na obeh izmaknil izpod rok. Norma za finale je bila postavljena visoko pri vsaj treh od štirih rešenih problemih. "S plezanjem sem kar zadovoljen, pokazal sem svoj maksimum, a moram reči, da je bil daleč od tistega, kar je bilo treba pokazati za uvrstitev v finale. Stili se mi nekako niso poklopili. Čeprav treniram, kdaj ne vem, zakaj sploh treniram, ker danes zadnji balvan ni bil le loterija, ampak malo predaleč od lanskega plezanja," je vtise strnil 27-letni Tržičan.

Preostala slovenska tekmovalca Gregor Vezonik in Timotej Romšak sta tekmovanje končala že v kvalifikacijah, kjer sta si delila 23. mesto. Na Češkem je lansko zmago ubranil Korejec Dohyun Lee, drugi je bil Francoz Manuel Cornu, tretji pa Britanec Toby Roberts, aktualni olimpijski prvak v kombinaciji športnega plezanja.

Svetovni pokal se bo sklenil s tekmami v vseh treh disciplinah - težavnosti, balvanih in hitrosti - v Seulu v Južni Koreji od 2. do 6. oktobra. Dvakratna olimpijska prvakinja Janja Garnbret je tekmovalno sezono 2024 končala septembra po zmagi pred domačimi navijači na tekmi svetovnega pokala v težavnosti v Kopru.