Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE

torek, 1. oktober 2024, ob 12.20 uri, ogledov: 389

Buckley mladinska evropska prvakinja, Rekar podprvakinja, šest medalj v Franciji

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Manca Ogrin
Aktualna mladinska svetovna prvakinja Jenny Buckley se je izkazala tudi na nedavnem evropskem mladinskem prvenstvu v Franciji in svojim dosežkom dodala še evropsko krono v težavnosti med kadetinjami. Uspeh slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju je dopolnila Rosa Rekar s srebrno medaljo med mladinkami. Buckley je stopila na zmagovalni oder tudi v skupnem seštevku evropskega pokala, tako v balvanskem kot v težavnostnem plezanju, skupne zmage v težavnosti sta se veselila tudi Zala Mlakar Starič in Gorazd Jurekovič, oba med mladinci do 20 let.
Francoski Troyes je bil med 25. in 29. septembrom prizorišče evropskega mladinskega prvenstva v vseh treh tekmovalnih disciplinah, slovenska mladinska reprezentanca pa je nastopila v težavnostnem in balvanskem plezanju. Francoska preizkušnja je sklenila sezono za mlajše tekmovalce in slovenska izbrana vrsta se je znova izkazala, saj je imela kar sedem finalistov in dve uvrstitvi na zmagovalni oder.

240906_IFSC_Koper_0515_GV_1
Aktualna mladinska svetovna prvakinja Jenny Buckley je svojim dosežkom dodala še naslov evropske prvakinje v težavnosti med kadetinjami (foto Grega Valančič)

Znova je blestela 17-letna Jenny Buckley (PK Scena), ki je konec avgusta na Kitajskem postala mladinska svetovna prvakinja v težavnosti in balvanih v kategoriji do 18 let, dober mesec pozneje pa osvojila tudi naslov evropske mladinske prvakinje v težavnostnem plezanju med kadetinjami (do 18 let). Vodilna po kvalifikacijah in z drugim mestom polfinala je kot edina osvojila vrh finalne smeri in se veselila svojega prvega naslova evropske prvakinje v težavnosti, saj je bila lani na evropskem prvenstvu druga. Podprvakinja je postala Španka Geila Marcia Martin, tretja je bila Francozinja Louise Puech Yazid. Jenny je v Franciji postala tudi dvakratna skupna zmagovalka mladinskega evropskega pokala 2024, tako v balvanskem kot v težavnostnem plezanju.

"Z letošnjo sezono ne bi mogla biti bolj zadovoljna z vidika napredka, izkušenj in dosežkov. Ponosna sem na napredek in hvaležna za vse, ki so mi pomagali. Komaj čakam na ta del leta, ko se lahko popolnoma osredotočim na treninge in napredek za naslednjo sezono," je bila navdušena mlada slovenska športna plezalka, hči Slovenke in Irca, ki je odraščala v Ljubljani, zdaj pa z družino živi v Švici in trenira v bližnji Italiji. Obetavna Jenny se je letos izkazala tudi med članicami, saj je v Innsbrucku na svoji svoji prvi članski tekmi z drugim mestom na balvanih stopila ob bok svoji vzornici Janji Garnbret, med deseterico pa se je uvrstila tudi na nedavni tekmi svetovnega pokala na balvanih v Pragi. Na mladinskem evropskem prvenstvu ji balvanska preizkušnja ni bila pisana na kožo, uvrstila se je na 12. mesto.

240906_ifsc_koper_0054_gv_2
Mladinska svetovna prvakinja 2024 v težavnosti Rosa Rekar je v svoji paradni disciplini postala tudi mladinska evropska podprvakinja med mladinkami (foto Grega Valančič)

Na zmagovalni oder je stopila tudi aktualna mladinska svetovna prvakinja v težavnosti Rosa Rekar (PK FA), ki se je v kategoriji do 20 let veselila srebrne medalje, a z malce grenkega priokusa, saj jo je v polfinalu le za pol giba premagala Bolgarka Aleksandra Totkova, nova prvakinja stare celine, s katero sta v polfinalu dosegli isto višino, tretja pa je bila Ukrajinka Anastasija Kobec. "Z dosežkom na evropskem prvenstvu sem zadovoljna, čeprav nisem uspela pokazati svojega najboljšega plezanja in vem, da sem sposobna odplezati bolje," je ocenila 18-letna športna plezalka iz Žirovnice, ki je na lanskem mladinskem evropskem prvenstvu osvojila bronasto medaljo med mladinkami, ko je zmagala Slovenka Sara Čopar.

"S to sezono sem zelo zadovoljna in mi vsi dosežki veliko pomenijo, saj sem napredovala. Najbolj sem ponosna na zmago s svetovnega mladinskega prvenstva. Največji napredek sem naredila na mentalni pripravi in izboljšala pristop na tekmah, poleg tega pa sem se iz vsake tekme veliko naučila," je še dodala Rekar, ki je med članicami letos že osvojila četrto mesto na tekmi svetovnega pokala v Brianconu, na nedavnem svetovnem univerzitetnem prvenstvu v Kopru pa je bila v svoji paradni disiciplini tretja. "Naslednjo sezono bi se rada izboljšala v balvanih in delala na svojih šibkih točkah, ker imam tam še veliko prostora za napredek," že pogleduje naprej mlada športna plezalka, ki jo za konec dolge sezone čaka še članska tekma SP v Seulu med 2. in 6. oktobrom.

Poleg odličnih deklet je imela slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju pod vodstvom selektorice Ajde Remškar na prvenstvu stare celine še pet finalistov. Kadetinja Neža Zajc se je v kategoriji do 18 let uvrstila na 6. mesto v balvanskem plezanju, kjer je bil prav tako šesti mladinec (do 20 let) Gorazd Jurekovič, sicer 11. v težavnosti in v tej disciplini tudi zmagovalec skupnega seštevka mladinskega evropskega pokala. Skupna zmagovalka EP v težavnosti med mladinkami je postala tudi Zala Mlakar Starič, na evropskem prvenstvu 12. v težavnosti in 13. na balvanih. Finala so se veselili tudi Tia Brnot Mrak na 7. mestu v težavnosti med starejšimi deklicami (do 16 let), Luka Jerman, prav tako sedmi v težavnosti, a med mladinci (do 20 let), in Lana Gorič, v težavnosti osma med kadetinjami (do 18 let).